ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://zasobynauki.pl/zasoby/22951

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/22951

Typ zasobu: książka

Siedliskowe i produkcyjne skutki polowego zagospodarowania liści buraka cukrowego

Widok

Metadane zasobu

Tytuł Siedliskowe i produkcyjne skutki polowego zagospodarowania liści buraka cukrowego
Osoby Autorzy: Roman Wacławowicz
Współtwórcy: Zofia Spiak (Redaktor)
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis Celem podjętych badań było poznanie wpływu wprowadzenia do gleby liści buraka cukrowego na zmiany w siedlisku pola uprawnego oraz w produkcyjności pszenicy jarej (doświadczenie polowe) i następczego działania na plonowanie jęczmienia jarego (doświadczenie wazonowe). Określono najkorzystniejszy pod względem przyrodniczym i produkcyjnym sposób polowego zagospodarowania liści. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy dostarczony do gleby nawóz organiczny umożliwia ograniczenie dawek nawozów azotowych.
Eksperyment polowy przeprowadzono w latach 2005–2007, opierając się na ścisłym trzyczynnikowym doświadczeniu (split-split-plot). Czynnikiem pierwszego rzędu był sposób uprawy roli uwzględniający uprawę przedzimową i przedsiewną wiosenną. W eksperymencie analizowano cztery jej warianty. Po zbiorze buraka cukrowego w uprawie przedzimowej zastosowano: orkę na głębokość 25 cm, orkę płytką (15 cm), talerzowanie lub zrezygnowano z uprawy jesiennej. Drugim czynnikiem badawczym była obecność liści buraczanych. Na wybranych poletkach dostarczono je w ilości 40 t∙ha-1 świeżej masy lub zrezygnowano z nawożenia organicznego. Czynnikiem trzeciego rzędu było zróżnicowane nawożenie azotem, zastosowano: 50, 75 lub 100 kg N∙ha-1.
Polowe zagospodarowanie liści buraka cukrowego przyczyniło się do wzrostu plonu ziarna pszenicy jarej średnio o 10,8%. Sposób wprowadzenia zielonej biomasy do gleby nie różnicował istotnie plonu ziarna, choć pozostawienie liści buraczanych na powierzchni pola na okres jesienno-zimowy w postaci mulczu sprzyjało jego wzrostowi o 10,3% w stosunku do określonego po ich przyoraniu orką głęboką. Przyrost plonu był wynikiem zwiększonej liczby i masy ziaren z kłosa, masy tysiąca ziaren i liczby kłosów. Wykazano również korzystny, następczy wpływ liści buraczanych na produkcyjność jęczmienia jarego. Masa ziarna zwiększyła się średnio o 6%, jeśli dwa lata wcześniej dostarczono do gleby nawóz organiczny. Po głębokim przyoraniu liści buraczanych pod przedplon uzyskano o 14% więcej ziarna jęczmienia niż po ich wprowadzeniu do gleby orką płytką. Wykorzystanie w uprawie pszenicy liści buraka cukrowego wskazuje na możliwość ograniczenia dawek nawozów azotowych. Po płytkim przyoraniu liści lub pozostawieniu ich na powierzchni pola w postaci mulczu i jednoczesnym zastosowaniu 50 kg N∙ha-1 uzyskano nieznacznie wyższy plon ziarna niż po przeprowadzeniu tych samych sposobów uprawy, ale po użyciu wyłącznie nawożenia mineralnego, w tym azotem w dawce 100 kg N∙ha-1. Sposoby uprawy roli różnicowały plonowanie pszenicy jarej. Zrezygnowanie z jesiennej uprawy, w porównaniu z uprawą tradycyjną, spowodowało wzrost plonu o 6,5% dzięki zwiększeniu powierzchni asymilacyjnej tego zboża, krzewienia się roślin, liczby i masy ziaren z kłosa oraz wydłużenia źdźbeł i kłosów. Również intensyfikacja nawożenia azotem wpłynęła na polepszenie dorodności ziarna i wzrost liczby źdźbeł, a w efekcie doprowadziła do istotnej zwyżki plonu.
Wymieszanie liści z glebą spowodowało poprawę efektywności rolniczej i fizjologicznej, szczególnie gdy stosowano uprawy bezorkowe, a nawożenie azotem zwiększono z 50 do 75 kg∙ha-1. Nawóz organiczny sprzyjał również wzrostowi nadwyżki bezpośredniej o 12%, i dochodu rolniczego o 16%. Ekonomicznie najkorzystniejszym sposobem zagospodarowania liści było ich pozostawienie na polu w postaci mulczu.
Wprowadzenie do gleby liści buraka cukrowego wpłynęło na podwyższenie zawartości azotu w ziarnie i słomie oraz potasu w słomie pszenicy jarej. Nawożenie organiczne sprzyjało także polepszeniu parametrów technologicznych pszenicy. Poprawił się kompleks białkowy mąki, zwiększyła się gęstości usypowa i zmniejszyła aktywność amylolityczna ziarna.
Zaobserwowano, że zrezygnowanie z uprawy płużnej oraz intensyfikacja nawożenia azotem przyczyniły się do zwiększenia zachwaszczenia pszenicy. Z kolei wymieszanie z glebą liści buraczanych sprzyjało istotnemu ograniczeniu obecności chwastów.
Plon uboczny buraka powodował zmniejszenie gęstości gleby i zwiększenie jej porowatości, ale tylko w głębszych warstwach roli. Nie wykazano znaczącego wpływu wprowadzonych do gleby liści buraka cukrowego na wilgotność gleby, poprawiła się natomiast wodoodporność agregatów glebowych. Polowe zagospodarowanie liści buraka cukrowego sprzyjało zwiększeniu zawartości w glebie azotu ogólnego oraz potasu przyswajalnego. Nawóz organiczny nie miał natomiast wpływu na stopień zakwaszenia gleby. (Polski)
Uwagi: Monografia zawiera streszczenie w j. angielskim.
7. Książki i czasopisma Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego
Słowa kluczowe "nawożenie azotowe"@pl, "jakość ziarna"@pl, "plonowanie"@pl, "właściwości gleby"@pl, "zachwaszczenie"@pl, "Pszenica jara"@pl, "Uprawa roli"@pl, "burak cukrowy"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: książka
Dyscyplina naukowa: dziedzina nauk technicznych (2011)
Grupa docelowa: ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Miejsce wydania: Wrocław
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Czas wydania: 2013
Liczba stron: 134
Nazwa serii: Monografie
Numeracja: CLXV
ISBN: 978-83-7717-142-4
Język zasobu: Polski
Identyfikatory: OAI: 30055
Linki zewnętrzne
Licencja CC BY-ND-NC 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Magdalena Kozińska
Data udostępnienia: 29-11-2018
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Roman Wacławowicz. Siedliskowe i produkcyjne skutki polowego zagospodarowania liści buraka cukrowego. [książka] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-ND-NC 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

Boden und Dünger, Kalk und Mergel

Albert Orth, artykuł, rozdział, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Dziedzina nauk rolniczych (2018)

Szkodniki i choroby buraków cukrowych

Franciszek Gawroński, książka, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk rolniczych (2011)

Pielnik konny - fotografia poglądowa

Sylwia Marczak, zdjęcie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk rolniczych / inżynieria rolnicza (2011)

Podręcznik praktyczny uprawy buraków cukrowych

Franciszek Gawroński, książka, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk rolniczych / agronomia (2011)

Dobry gospodarz

Zdzisław Ludkiewicz, książka, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk rolniczych (2011)

Zobacz więcej