Aktualności

Mroczna historia dawnej medycyny – rozmowa w Akademickim Radiu LUZ

Upuszczanie krwi stosowano właściwie do każdego schorzenia. Na przeziębienie należało założyć na szyję ugotowane ziemniaki albo pieczonego ziemniaka wetrzeć w skórę. Na koklusz polecano wypić mieszaninę ziół z czaszki biskupa.

Choć w średniowieczu do leczenia powszechnie używano roślin i mieszkanek ziół, ówczesna medycyna szła też w mroczą stronę. Uważano np., że dobrym lekarstwem jest krew młodego mężczyzny straconego na szubienicy. Najlepiej, by była to świeża krew, bo ma lepsze działanie. Jeszcze lepiej, gdyby mężczyzna był rudy, bo taki był bardziej energiczny i żywiołowy. Ludzie więc nocami skradali się na miejsca egzekucji, żeby wypijać krew straceńców…
Jak dawniej leczono, jakie stosowano praktyki medyczne, w jaki sposób poznawano anatomię ludzkiego ciała i wynikiem czego były pandemie - o mrocznej historii dawnej medycyny Akademickie Radio LUZ rozmawia z Aleksandrą Wrześniewską z Koła Naukowego Antropologów Kostka na Uniwersytecie Wrocławskim.


Rozmowa zdeponowana została na platformie AZON. Posłuchajcie: https://zasobynauki.pl/zasoby/mroczna-historia-dawnej-medycyny-rozmowa-z-aleksandra-wrzesniewska-z-kola-naukowego-antropologow,54775/

Galeria