Aktualności

Ulicami Wrocławia w Akademickim Radiu Luz – Andrzej Waligórski

29 lat temu, 10 maja 1992 roku, zmarł Andrzej Waligórski, aktor, poeta, satyryk, dziennikarz, wieloletni współpracownik Polskiego Radia. We Wrocławiu jego imię nosi gimnazjum i ulica w południowej części miasta.

Pod koniec 1956 roku w budynku Polskiego Radia we Wrocławiu zebrała się grupa pracowników i współpracowników rozgłośni. Spotkanie radiowców zaowocowało powstaniem kultowej audycji, nazwanej od numery pokoju, w którym odbywało się zebranie, Studiem 202. Inicjatorem spotkania był 30-letni wówczas Andrzej Waligórski.


W Studiu 202 Waligórski wypromował popularny Kabaret Elita, a z czasem związał się z nim bliżej. Był autorem wierszy, felietonów i słuchowisk. Napisał słowa do ponad tysiąca piosenek, a słynną „Balladę o Cysorzu” nagrał również Kazik Staszewski. Znany jest m.in. z trójkowych cykli „Powtórka z rozrywki” i „60 minut na godzinę”.
Najbardziej popularne okazały się jego utwory o Dreptaku, bohaterze będącym ucieleśnieniem przeciętnego Polaka i jego mentalności, czy słuchowisko „Rycerze”, będące parodią sienkiewiczowskiej Trylogii. Waligórski lubił drwić z otaczającej nas rzeczywistości i ośmieszać nasze narodowe cechy.


Niezwykle towarzyski, jego dom na Krzykach przyciągał wielu gości. Stałymi bywalcami byli m.in. Piotr Fronczewski, i nie żyjący już Marek Grechuta i Zbigniew Cybulski.


Zmarł nagle, 10 maja 1992 roku, na zawał serca. Miał 66 lat. Został patronem wrocławskiego Gimnazjum numer 16 oraz ulicy ciągnącej się wzdłuż Parku Południowego, łączącej ulice Ślężną i Sudecką z ulicą Karkonoską. Niedaleko stamtąd do siedziby regionalnego oddziału Polskiego Radia, gdzie przez wiele lat pracował.
Akademickie Radio Luz poświęciło Waligórskiemu odcinek cyklu „Ulicami Wrocławia, cotygodniowe spotkanie z patronami wrocławskich ulic”. Audycja została zdeponowana na platformie AZON.

Posłuchajcie!

Galeria