News

Carmina Burana w wykonaniu chórów Politechniki Wrocławskiej

Dyskusyjny Klub Filmowy Politechniki Wrocławskiej, podczas akademickich Qulturaliów w 2009 roku, wystawił fragmenty kantaty Carla Orffa „Carmina Burana” w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej i chóru Consonaza. Wykonanie połączone było z projekcją filmu o tym samym tytule, który wyreżyserował przez Jean-Pierre Ponnelle

Koncert zarejestrowany został przez Telewizję Sudencką STYK i zdeponowany został na platformie AZON https://zasobynauki.pl/zasoby/carmina-burana,61947/


Kantata sceniczna Carla Orffa oparta jest na średniowiecznym zbiorze pieśni „Carmina Burana”. W 1937 roku Orff ze zbioru wybrał część tekstów i skomponował na ich podstawie utwór na orkiestrę, chór i głosy solowe. Muzykę napisał od nowa, choć niektóre średniowieczne rękopisy zawierały zapis muzyczny.
Carmina Burana Carla Orffa została po raz pierwszy odegrana w roku 1937, ale za sprawą żwawej muzyki, prostych i harmonijnych dźwięków weszła na stałe do repertuaru muzyki klasycznej, a najsłynniejszy utwór „Hymn do Fortuny” jest hitem koncertowym.
W 1975 roku filmową interpretację dzieła Orffa stworzył francuski reżyser teatralny i operowy Jean-Pierre Ponnelle (1932-1988). Film nie jest fabularny, jest pewnego rodzaju impresyjnym dziełem, w którym nieposkładane do końca sceny łączą się celem stworzenia odpowiedniego efektu estetycznego. Ponnelle bawił się konwencją i formą. W 2009 roku na Politechnice Wrocławskiej, podczas akademickich Qulturaliów, projekcja tego filmu została połączona z wstępem Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej i chóru Consonaza.


Występ można obejrzeć na platformie AZON - https://zasobynauki.pl/zasoby/carmina-burana,61947/

Gallery