News

Cyfrowy zielnik i wirtualne stado krów, czyli zajrzyj do AZON-u

Czym jest Atlas Zasobów Otwartej Nauki (AZON)? Co można w nim znaleźć i jak z niego korzystać? W dużym skrócie to bogata internetowa baza materiałów naukowych, dostępna dla wszystkich – w dodatku za darmo.

Przeszukiwanie jej zasobów jest proste i nie wymaga skomplikowanego sprzętu. By szczegółowo wymienić, co zawiera, potrzebowalibyśmy mnóstwa czasu i wielu stron tekstu.

Wśród tysięcy plików są na przykład trójwymiarowe skany czaszek ludzi z epoki średniowiecza, bogata kolekcja zielników, a także ortofotomapy czy odzwierciedlenia 3D całej wsi, z budynkami, roślinami i stadem krów.

O tym, jak korzystając z AZON-u, uczyć się anatomii, badać uzębienie naszych przodków albo poznać nasiona, kwiaty, liście czy łodygi wielu gatunków roślin, mogli się przekonać uczestnicy szkolenia, które zorganizowało Centrum Digitalizacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W drugim spotkaniu (pierwsze odbyło się w styczniu), poświęconym zastosowaniu Atlasu Zasobów Otwartej Nauki (AZON), wzięli udział studenci i pracownicy naukowi uczelni. W programie znalazły się nie tylko ciekawe prelekcje, ale też praktyczne warsztaty i filmy. Nie zabrakło też cennych materiałów szkoleniowych, np. w postaci gogli do wirtualnej rzeczywistości (VR).

Kto nie był, ma jeszcze szansę – planowana jest kolejna edycja szkolenia. Już teraz zapraszamy!

Gallery