News

Rusza konkurs na najciekawszy materiał w projekcie AZON

Książki, artykuły, skany 3D i fotografie 360 stopni, materiały audio i wideo oraz zdjęcia – to tylko część wielkiego zbioru materiałów naukowych, które bez logowania i zupełnie nieodpłatnie znaleźć można na stronie zasobynauki.pl. Zapraszamy do korzystania z tej wyjątkowej bazy. Okazją, by dokładniej poznać jej zawartość, jest rozpoczynający się konkurs na najciekawszy zasób AZON  

Atlas Zasobów Otwartej Nauki (AZON) to platforma internetowa, która gromadzi, przetwarza i udostępnia wszystkim zainteresowanym treści naukowe w otwartej formie cyfrowej. Prezentowane w niej dane naukowe są unikatowe i łatwo dostępne. Z Atlasu może korzystać każdy, kto ma dostęp do internetu. Wystarczy w prostej wyszukiwarce wpisać adres strony: https://zasobynauki.pl/, by znaleźć m.in. książki, artykuły, streszczenia, notatki, prace dyplomowe, materiały dydaktyczne, prezentacje, ale też prace artystyczne, dane ekspertów z różnych dziedzin, preparaty histopatologiczne i histologiczne, bazy danych, mapy ortofotometryczne, audycje radiowe, materiały filmowe czy skany 3D. Wszystko zdigitalizowane i prezentowane w wygodnej formie.

  • O wyjątkowości projektu AZON decyduje kilka elementów. Po pierwsze, znakomite grono tworzących go instytucji naukowych. Po drugie, naukowa wartość zasobów gromadzonych w Atlasie. Po trzecie fakt, że platforma jest stale uaktualniana.

Liderem przedsięwzięcia jest Politechnika Wrocławska. To w jej strukturach, a konkretnie w Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej (CWiNT) bije serce AZONU, który powstaje przy współpracy z Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym PWr. Politechnika Wrocławska udostępnia m.in. dane badawcze, repozytoria kodów źródłowych, materiały e-learningowe, nagrania TV Styk PWr i audycje Radia Luz. 

Partnerami projektu są: 

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, który dzieli się m.in. interaktywną bazą działalności badawczej i rozwojowej, bazą oferty produktowej i technologicznej oraz platformą edukacyjną z elementami e-learningu.

Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Publikuje ona setki zdjęć, kilkaset godzin nagrań wideo, a także książki, czasopisma, monografie, materiały z obozów dydaktyczno-sportowych.

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, udostępniający internautom zasoby piśmiennicze wydane w XIX i I poł. XX wieku oraz potężny zbiór preparatów histologicznych.

Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który publikuje prace doktorskie z lat 1988-2010, które do tej pory nie były udostępniane on-line.

Żeby unikatowa zawartość Atlasu stała się jeszcze szerzej dostępna i wykorzystywana, 30 stycznia 2019 roku rozpocznie się konkurs na najciekawsze umieszczone tam zasoby. Na podstawie liczby odsłon danej strony (wygenerowanych do 28 lutego 2019) wyłonionych zostanie 10 najpopularniejszych materiałów. Następnie od 8 marca 2019 do 25 kwietnia 2019 za pośrednictwem zdalnej ankiety będzie można oddać głos na jeden z 10 wyłonionych wcześniej zasobów. W ten sposób wskazanych zostanie 5 materiałów, spośród których komisja konkursowa wybierze zwycięzcę. 

Rozstrzygnięcie konkursu zostanie ogłoszone na platformie AZON do 31 maja 2019 roku. Nagrodą główną dla instytucji, która udostępniła zwycięski zasób, będzie kampania promocyjna w Google Ads o wartości 3 tys. zł. 

AZON ma za zadanie udostępnić wartościowe zasoby powstające w jednostkach naukowych, zintegrować i dostosować je do standardów dostępności (łatwe przeszukiwanie i gotowość do ponownego użycia), stworzyć warunki do popularyzacji unikatowych wyników badań i ich dalszego szerokiego wykorzystania, ułatwić dostęp do różnorodnej, dotąd niepublikowanej w sieci wiedzy specjalistycznej i wreszcie zbudować świadomość społeczną w zakresie potrzeby digitalizacji zasobów nauki i idei Open Data.

– Udostępnianie jest bardzo ważne z jednego choćby względu: te zasoby, które mają charakter otwarty, pozwalają zaprezentować prace, jakie prowadzimy, ale przede wszystkim rozwijać je i szukać partnerów na świecie do wspólnych projektów rozwijających daną tematykę badawczą – podkreśla dr Waldemar Grzebyk, dyrektor CWiNT. Z kolei według kierownika projektu AZON mgr Marzeny Kordys, stworzenie bezpłatnego dostępu do materiałów naukowych zwiększa możliwości samodzielnego kształcenia, wyszukiwania i analizowania danych, a także „otwiera nieograniczone możliwości ponownego wykorzystania informacji między innymi w innowacyjnych aplikacjach i usługach”. 

Platforma jest nieustannie modernizowana. Udostępniane na niej materiały są przystosowane do potrzeb osób niewidzących, niedowidzących i niesłyszących dzięki zastosowaniu m.in. transkrypcji, syntezy mowy, lektora języka migowego czy napisów. Ważnym elementem tego projektu jest też opracowanie zasad formalno-prawnych związanych z udostępnianiem własności intelektualnej. 

Galeria

Attachments

  • Regulamin_konkursu_na_najciekwaszy_zasób_w_AZON.pdf
    plik PDF