ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://zasobynauki.pl/zasoby/22837

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/22837

Typ zasobu: książka

Genetyka ogólna i weterynaryjna

Widok

Metadane zasobu

Tytuł Genetyka ogólna i weterynaryjna
Osoby Autorzy: Barbara Kosowska
Współtwórcy: Krystyn Chudoba (Redaktor)
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis W organizmie wielokomórkowym wyspecjalizowane komórki budujące tkanki żyją zgodnie z prawidłami wyznaczonymi przez geny, które zawierają w swych jądrach komórkowych. Podstawową prawidłowością określającą długość życia komórki jest jej cykl komórkowy, który obejmuje fazy życia komórki od podziału do podziału. Na cykl życiowy komórki linii somatycznej składają się dwie podstawowe fazy: interfaza oraz mitoza, kończąca się cytokinezą, czyli podziałem komórki na dwie potomne. Cykle życiowe komórek somatycznych oraz komórek linii płciowej zostaną omówione w rozdziale 5. Interfaza składa się z trzech etapów: G1, S oraz G2. W fazie G1 wszystkie chromosomy składają się z pojedynczych chromatyd. Każda chromatyda utworzona jest z cząsteczki DNA, zbudowanej z dwóch przeciwbieżnych, antyrównoległych pasm, a geny są nielicznymi fragmentami tych pasm. Faza S oznacza syntezę (replikację) całego jądrowego DNA komórki, zatem w fazie G2, która następuje po S, zreplikowane semikonserwatywnie DNA istnieje w postaci chromosomów zbudowanych już z dwóch chromatyd. Replikacja DNA umożliwia podwojenie materiału genetycznego, niezbędnego do powstania dwóch potomnych komórek z jednej komórki wyjściowej. Komórki, które się nie dzielą, nie przechodzą całej interfazy, funkcjonują zasadniczo w fazie G1 (czasem w fazie spoczynkowej Go), w których chromosomy zbudowane są z jednej chromatydy. Chromosomy eukariotyczne funkcjonują w parach zwanych homologami, które w odpowiadających sobie (tych samych) pozycjach mają geny zwane allelami, z reguły kodujące dwa białka determinujące określoną cechę. Zatem cecha prosta jest najczęściej uwarunkowana jedną parą genów, dlatego nazywana jest także cechą monogenową. Miejsce w chromosomie zajmowane przez dany gen określa się z języka łacińskiego terminem locus (w l.m. loci). W tym rozdziale będzie mowa o dziedziczeniu cech prostych, których geny zlokalizowane są na chromosomach zwanych autosomami. Autosomy to wszystkie chromosomy jądrowe komórki poza chromosomami płci. Tak więc, geny alleliczne zlokalizowane na autosomach kodują cechy autosomalne. Wzajemny stosunek dwóch genów allelicznych kodujących dowolną cechę może być dwojakiego rodzaju: albo jeden gen dominuje całkowicie nad drugim, a ten mu ustępuje (tzw. typ pisum z pełną dominacją), albo w obrębie pary alleli żaden z genów nie dominuje nad swoim allelem, a powstała cecha jest wypadkową współdziałania obu genów (tzw. typ zea – bez dominacji). (Polski)
Uwagi: 7. Książki i czasopisma Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego
Słowa kluczowe "genetyka"@pl, "genetyka zwierząt"@pl, "weterynaria"@pl, "ćwiczenia"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: książka
Dyscyplina naukowa: dziedzina nauk biologicznych (2011)
Grupa docelowa: ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Miejsce wydania: Wrocław
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Czas wydania: 2010
Liczba stron: 158
ISBN: 978–83–7717–004–5
Język zasobu: Polski
Identyfikatory: OAI: 18975
Linki zewnętrzne
Licencja CC BY-ND-NC 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Magdalena Kozińska
Data udostępnienia: 29-11-2018
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Barbara Kosowska. Genetyka ogólna i weterynaryjna. [książka] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-ND-NC 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

Rurka do tracheotomii - fotografia poglądowa

Sylwia Marczak, zdjęcie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk weterynaryjnych (2011)

Geogebra - interaktywne ćwiczenia z zakresu Algebry zbiorów

Agnieszka Herczak-Ciara, materiał dydaktyczny, Politechnika Wrocławska, Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych / matematyka (2018)

Ćwiczenia cielesne dla młodzieży szkolnej wraz z oceną względną

książka, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Dziedzina nauk medycznych i nauk o zdrowiu / nauki o kulturze fizycznej (2018)

Stetoskop lekarski - fotografia poglądowa

Sylwia Marczak, zdjęcie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk rolniczych / zootechnika (2011)

Ćwiczenia : wzmacnianie grzbietu

Magdalena Lewandowska, wideo, Politechnika Wrocławska, dziedzina nauk o kulturze fizycznej (2011)

Zobacz więcej