ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://zasobynauki.pl/zasoby/22882

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/22882

Typ zasobu: książka

Przydatność podkładki karłowej PUMISELECT® w uprawie brzoskwini

Widok

Metadane zasobu

Tytuł Przydatność podkładki karłowej PUMISELECT® w uprawie brzoskwini
Osoby Autorzy: Adam Szewczuk, Ewelina Gudarowska
Współtwórcy: Zofia Spiak (Redaktor)
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis Celem przeprowadzonego w latach 2006–2009 cyklu badań było określenie przydatności wegetatywnej podkładki Pumiselect® w uprawie brzoskwini. Doświadczenia zostały założone w Stacji Badawczo Dydaktycznej w Samotworze, należącej do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W pierwszym doświadczeniu porównano kilka modeli intensywnego sadu brzoskwiniowego, zróżnicowanych pod względem: podkładki, wieku sadzonych drzew oraz rozstawy na tle tradycyjnego modelu sadu. W drugim określono wpływ jakości materiału szkółkarskiego na wzrost i plonowanie odmiany Redhaven. Materiał szkółkarski użyty do doświadczenia były zróżnicowany pod względem technologii jego produkcji w szkółce. Sadzonki i zdrewniałe podkładki Pumiselect® były okulizowane w pierwszym lub drugim roku po ich wysadzeniu do szkółki. W przypadku okulizacji wykonywanej w drugim roku szkółki oczko odmiany szlachetnej zostało założone na drewnie jednorocznym, czyli młodym pędzie, który wyrósł z sadzonki, lub na drewnie dwuletnim. W kolejnym doświadczeniu oceniono plonowanie i wzrost kilku odmian na podkładce Pumiselect® i standardowej brzoskwini Mandżurskiej.
Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że pomimo słabszego plonowania drzew na podkładce Pumiselect® w porównaniu ze standardową siewką może być ona wykorzystywana do intensyfikacji nasadzeń tego gatunku w warunkach klimatycznych Polski. Podkładka Pumiselect® wykazała taką samą wrażliwość na niskie temperatury jak standardowa podkładka brzoskwinia Mandżurska. Drzewa na tej podkładce powinno się sadzić przede wszystkim jako dwuletnie, ponieważ taki materiał szkółkarski ma wyższe możliwości plonotwórcze oraz mniejszą wrażliwość na uszkodzenia mrozowe pąków. Rozstawa, w jakiej należy sadzić dwuletnie drzewa, zależy od odmiany. Inka powinna być posadzona w rozstawie 4x1,5 m, natomiast Redhaven w rozstawie 4x1 m. Kilkuletnia ocena wysadzonych do sadu drzewek wykazała również, że najbardziej przydatna do praktyki jest metoda okulizacji podkładki Pumiselect® polegająca na wykonaniu tego zabiegu w drugim roku szkółki i założeniu oczka odmiany szlachetnej na starszym, dwuletnim pędzie. Zaletą podkładki Pumiselect® jest jej wpływ na wzrost drzew. W roku nieplonowania drzew stwierdzono osłabienie wzrostu na tej podkładce w zależności od przyjętego kryterium oceny w granicach 33–52%. Zmianie uległa również charakterystyka wzrostu wegetatywnego. Drzewa na tej podkładce miały mniejszą tendencję do rozkrzewiania się pędów niż drzewa na siewce posadzone w tej samej rozstawie. Stwierdzono duże zróżnicowanie plonowania odmian na podkładce Pumiselect®, dlatego duże znaczenie będzie miał ich dobór do uprawy na tej podkładce. Najbardziej przydatną odmianą do uprawy na podkładce Pumiselect® okazała się odmiana Suncrest, która w pierwszych latach po posadzeniu wykazywała słabszy wzrost, a po wejściu w owocowanie obficie kwitła, zawiązała owoce i dobrze plonowała. Mało przydatna okazała się odmiana Redhaven. Dlatego nie tylko właściwy dobór materiału szkółkarskiego, ale również odmiany do uprawy mogą stanowić o dobrych efektach produkcyjnych sadu założonego na podkładce Pumiselect®. (Polski)
Uwagi: Badania finansowane z grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego N310 080 31/3413
Monografia zawiera streszczenie w j. angielskim.
7. Książki i czasopisma Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego
Słowa kluczowe "Brzoskwinia"@pl, "Pumiselect®"@pl, "model sadu"@pl, "podkładka"@pl, "wzrost"@pl, "plon"@pl, "odmiana (biologia)"@pl, "uprawa"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: książka
Dyscyplina naukowa: dziedzina nauk rolniczych / ogrodnictwo (2011)
Grupa docelowa: ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Miejsce wydania: Wrocław
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Czas wydania: 2011
Liczba stron: 114
Nazwa serii: Monografie
Numeracja: CXXXIII
ISBN: 978–83–7717–067–0
Język zasobu: Polski
Identyfikatory: OAI: 13570
Linki zewnętrzne
Licencja CC BY-ND-NC 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Magdalena Kozińska
Data udostępnienia: 30-11-2018
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Adam Szewczuk, Ewelina Gudarowska. Przydatność podkładki karłowej PUMISELECT® w uprawie brzoskwini. [książka] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-ND-NC 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

Acta Scientiarum Polonorum. Biotechnologia 6 (4) 2007

czasopismo, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk rolniczych / biotechnologia (2011)

UPRAWA WYKI SIEWNEJ (VICIA SATIVA L.) NA NASIONA W SIEWIE CZYSTYM I WSPÓŁRZĘDNYM

Andrzej Kotecki, artykuł, rozdział, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Dziedzina nauk rolniczych (2018)

Pszenica : jej różne gatunki i uprawa : dla pożytku gospodarzy

Karol Filipowicz, książka, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk rolniczych / agronomia (2011)

Wał prętowy - fotografia poglądowa

Sylwia Marczak, zdjęcie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk rolniczych / inżynieria rolnicza (2011)

Zobacz więcej