ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://zasobynauki.pl/zasoby/22899

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/22899

Typ zasobu: książka

Struktura przestrzenna i społeczna terenów rekreacyjnych w osiedlach mieszkaniowych Wrocławia z lat 70.-80. ubiegłego stulecia

Widok

Metadane zasobu

Tytuł Struktura przestrzenna i społeczna terenów rekreacyjnych w osiedlach mieszkaniowych Wrocławia z lat 70.-80. ubiegłego stulecia
Osoby Autorzy: Aleksandra Lis
Współtwórcy: Zuzanna Borcz (Redaktor)
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis Potrzeba zmiany obecnego sposobu zagospodarowania terenów na osiedlach wielorodzinnych budowanych w technologiach prefabrykowanych, gdzie tereny te urządzane są na ogół minimalnym kosztem, bez zrozumienia problemów społecznych, nie ulega wątpliwości. Stanowią one ważny element środowiska zamieszkania i mają istotny wpływ na jakość życia mieszkańców.
W pracy podjęto problematykę dotyczącą części tego środowiska – otwartych przestrzeni służących rekreacji. Autorka, podejmując ją, sięga do tych dziedzin nauki, które mogą pomóc w określeniu istoty relacji pomiędzy ukształtowaną przestrzenią a zachowaniami i odczuciami mieszkańców użytkujących tę przestrzeń. Korzystając z ich zdobyczy oraz z wyników przeprowadzonych badań własnych podejmuje próbę sformułowania ogólnych wniosków i zaleceń dotyczących kształtowania takiej przestrzeni w postaci modelu, określonego jako model strefowy. Autorka przeprowadziła szerokie, pod względem zakresu problemowego, badania na terenach wybranych zespołów mieszkaniowych należących do osiedli powstałych w latach 70. i 80. we Wrocławiu. Badania o charakterze naturalistycznym odnosiły się do sytuacji rzeczywistych, traktując przestrzeń jako byt fizyczno-społeczny i, w takim ujęciu, prowadziły do rozpoznania związków pomiędzy człowiekiem a środowiskiem zamieszkania, którego elementem są także ludzie. Dlatego badano nie tylko, jak przestrzeń działa na zachowania ludzi, ale także jak na te zachowania działają inni ludzie będący współużytkownikami przestrzeni. Na drodze postępowania przy rozpoznaniu mechanizmów relacji pomiędzy człowiekiem i środowiskiem mieszkaniowym oraz przy projektowaniu tego środowiska przyjęto, że podstawą jest uruchomienie procesu, w którym ludzie pełnić będą rolę równoważną, stymulującą i współgrającą z przestrzenią, będą ją współtworzyć. Badając relacje zachodzące na poziomie człowiek-środowisko w środowisku wybranych wielkomiejskich zespołów mieszkaniowych za fundamentalne dla zachowań ludzi i ich relacji społecznych uznano cechy użytkowe, terytorialne, interakcyjne i wizualne przestrzeni. Analiza tych cech oraz sformułowane na jej podstawie wnioski stanowiły punkt wyjścia dla kolejnych analiz, których wynikiem była budowa modelowego układu stref przestrzennych o określonych cechach.
Przyjmując wynikające z przeprowadzonych badań założenie, że zachowania pojawiające się na terenie osiedla tworzą charakterystyczne układy generowane przez pewne typy zachowań, określono relacje pomiędzy tymi zachowaniami (stymulacja – koegzystencja – dyskomfort/ konflikt). Następnie określono cechy przestrzeni właściwe dla różnych typów zachowań. W wyniku segregacji zachowań, ze względu na wzajemne relacje i zgodność cech przestrzennych, wyznaczono podstawowe strefy oraz relacje przestrzenne tych stref z zabudową mieszkaniową i relacje pomiędzy strefami.
Wynikiem przeprowadzonych badań i analiz jest, opracowany na ich podstawie, model strefowy stanowiący propozycję ukształtowania przestrzeni i odbywających się w nich zachowań tak, aby możliwie jak najpełniej uwzględniał zarówno potrzeby obecnego społeczeństwa w środowisku wielkomiejskich osiedli mieszkaniowych, jak i relacje, jakie zachodzą pomiędzy tym środowiskiem a jego użytkownikami na poziomie przestrzeni społecznej. W opisie stref opracowanego modelu zawarto przede wszystkim te cechy, które mają największy wpływ na wzajemne relacje społeczne, pomijając inne cechy przestrzeni fizycznej, jak uwarunkowania przyrodnicze (w tym mikroklimatyczne), techniczne czy ekonomiczne. (Polski)
Uwagi: Monografia zawiera streszczenie w j. angielskim.
7. Książki i czasopisma Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego
Słowa kluczowe "osiedle mieszkaniowe"@pl, "tereny zielone"@pl, "tereny wypoczynkowe"@pl, "tereny rekreacyjne"@pl, "Rekreacja"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: książka
Dyscyplina naukowa: dziedzina nauk technicznych / architektura i urbanistyka (2011)
Grupa docelowa: ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Miejsce wydania: w
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Czas wydania: 2011
Liczba stron: 272
Nazwa serii: Monografie
Numeracja: CXXI
ISBN: 978–83–7717–043–4
Język zasobu: Polski
Zasięg czasowy zasobu: 1970-1980
Zasięg geograficzny zasobu: "Wrocław"
Identyfikatory: OAI: 18852
Linki zewnętrzne
Licencja CC BY-ND-NC 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Magdalena Kozińska
Data udostępnienia: 30-11-2018
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Aleksandra Lis. Struktura przestrzenna i społeczna terenów rekreacyjnych w osiedlach mieszkaniowych Wrocławia z lat 70.-80. ubiegłego stulecia. [książka] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-ND-NC 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

Promocja 04_przestrzeń śródblokowa w Ostrzeszowie

Ewelina Wawrzyniak, praca artystyczna, architektoniczna, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk technicznych / architektura i urbanistyka (2011)

Architektura Krajobrazu. Studia i prezentacje 3/2008

czasopismo, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk technicznych / architektura i urbanistyka (2011)

Najmniejsze osiedla projektu Ernsta Maya. Jak stworzyć kameralny zespół mieszkaniowy

Bogna Ludwig, artykuł, rozdział, Politechnika Wrocławska, dziedzina nauk technicznych / architektura i urbanistyka (2011)

Reintegracja osiedli: z cyklu "Krajobrazy XXI wieku"

książka, Politechnika Wrocławska, Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych / architektura i urbanistyka (2018)

Architektura Krajobrazu. Studia i prezentacje 2/2008

czasopismo, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk technicznych / architektura i urbanistyka (2011)

Zobacz więcej