ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://zasobynauki.pl/zasoby/22868

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/22868

Typ zasobu: książka

Miejskie tereny zielone - zagrożenia. 1

Widok

Metadane zasobu

Tytuł Miejskie tereny zielone - zagrożenia. 1
Osoby Współtwórcy: Elżbieta Pląskowska (Redaktor)
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis W aglomeracjach miejskich pomiędzy zabudową mieszkalną i przemysłową poprzedzielaną infrastrukturą komunikacyjną znajdują się mniej lub bardziej rozlegle tereny pokryte roślinnością. Obecne tam drzewa, krzewy oraz roślinność zielna oczyszczają powietrze, poprawiają warunki wilgotnościowe i termiczne, wpływają na komfort życia mieszkańców. Szczególnie cenna dla mieszkańców jest roślinność wysoka, trwała i wieloletnia, często pomnikowa, objęta ochroną konserwatorską. Znajdujące się w miejskich parkach i ogrodach rośliny powinny być właściwie pielęgnowane. O stanie zdrowotnym, a tym samym o estetyce terenów zielonych decyduje wiele czynników – między innymi dobór gatunków przystosowanych do specyficznego mikroklimatu miasta, oparty nie tylko na walorach krajobrazowych, ale również uwzględniający wymagania siedliska. Uprawiane rośliny powinny być mało wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza i zasolenie podłoża, szczególnie te, które rosną przy ciągach komunikacyjnych. Corocznie na roślinach ozdobnych notuje się nowe patogeny, między innymi gatunki rodzaju Phytophthpora docierające do miast z sadzonkami. Organizmy szkodliwe zmieniają zasięg geograficzny, jak ma to miejsce w przypadku szrotówka kasztanowcowiaczka. Dlatego szczególnie ważna dla stanu fitosanitarnego miasta jest odporność roślin na choroby i szkodniki. Niezbędne są właściwa diagnoza i ocena poziomu zagrożenia oraz optymalnie dobrane metody przeciwdziałania, uwzględniające ograniczenia prawne i bezpieczeństwo mieszkańców. Konieczne jest tworzenie lub korzystanie z istniejącego zaplecza diagnostycznego oraz wdrażanie systemów i standardów monitorujących zagrożenia powodowane przez czynniki biotyczne. Wszystkie wymienione działania mają na celu zachowanie w niepogorszonym stanie istniejącej struktury parków i ogrodów miejskich oraz minimalizację kosztów opieki. Niektóre zabiegi ochrony roślin to proste czynności pielęgnacyjne, takie jak wygrabianie liści. Niekiedy konieczne jest wycinanie całych drzew lub ich rozległych części bądź stosowanie zabiegów chemicznych na dużych obszarach. W każdym przypadku decyzja o podjętych działaniach powinna być poparta wiedzą o biologii uszkodzonej rośliny oraz biologii czynników sprawczych. Konieczne są poznanie i analiza efektywności możliwych do zastosowania metod ochrony, bilans kosztów i oczekiwanych korzyści związanych z podjętymi działaniami. Autorzy monografii mają nadzieję, że treści przedstawione w niniejszej publikacji będą przydatne zarówno pracownikom administracji, służbom zajmującym się pielęgnacją zielni, jak również studentom i pracownikom naukowym zajmującym się ochroną roślin. (Polski)
Uwagi: Praca zbiorowa.
Monografia zawiera streszczenie w j. angielskim.
Monografia dofinansowana przez Urząd Miejski Wrocławia.
7. Książki i czasopisma Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego
Słowa kluczowe "ogród"@pl, "tereny zielone"@pl, "aspekt środowiskowy"@pl, "owady szkodliwe"@pl, "urbanizacja"@pl, "flora"@pl, "inżynieria środowiska"@pl, "parki"@pl, "Rośliny ozdobne"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: książka
Dyscyplina naukowa: dziedzina nauk rolniczych / ochrona i kształtowanie środowiska (2011)
Grupa docelowa: ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Miejsce wydania: Wrocław
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Czas wydania: 2010
Liczba stron: 165
Nazwa serii: Monografie
Numeracja: CV
ISBN: 978–83–7717–030–4
Język zasobu: Polski
Identyfikatory: OAI: 7449
Linki zewnętrzne
Licencja CC BY-ND-NC 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Magdalena Kozińska
Data udostępnienia: 29-11-2018
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Miejskie tereny zielone - zagrożenia. 1. [książka] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-ND-NC 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

Architektura Krajobrazu. Studia i prezentacje 3/2012

czasopismo, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk technicznych / architektura i urbanistyka (2011)

Rozwój przestrzenny Wrocławia w porównaniu z miastami europejskimi (na przykładzie Sewilli)

Łukasz Damurski, artykuł, rozdział, Politechnika Wrocławska, Dziedzina nauk społecznych / geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna (2018)

Skieruj swój ster na BSR: tworzywa sztuczne

Martyna Dziakowicz, audio, Politechnika Wrocławska, Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych / inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (2018)

Zobacz więcej