ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://zasobynauki.pl/zasoby/44040

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/44040

Typ zasobu: artykuł, rozdział

WPŁYW TERMINU SIEWU NA ROZWÓJ, WIELKOŚĆ POWIERZCHNI ASYMILACYJNEJ LIŚCI I PLONOWANIE DWÓCH FORM BOBIKU

Widok

Metadane zasobu

Tytuł WPŁYW TERMINU SIEWU NA ROZWÓJ, WIELKOŚĆ POWIERZCHNI ASYMILACYJNEJ LIŚCI I PLONOWANIE DWÓCH FORM BOBIKU
Wariant tytułu: Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej we Wrocławiu Nr 254. Rolnictwo LXII
Osoby Autorzy: Andrzej Kotecki
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis Wyniki dotychczasowych badań świadczą o tym, że bobik reaguje korzystnie na wczesny termin siewu. Niskie temperatury w początkowych fazach rozwoju umożliwiają szybkie przejście okresu jarowizacji oraz rozwinięcie silnego systemu korzeniowego, zapewniającego lepsze zaopatrzenie w wodę i składniki pokarmowe. Wykazano, że w warunkach umiarkowanych temperatur bobik wytwarza więcej kwiatów i strąków oraz nasion z rośliny.
W ostatnich latach nastąpił wyraźny postęp w hodowli bobiku. Nowe konwencjonalne odmiany (Bronto, Dino, Stego) charakteryzują się (w porównaniu z odmianą Nadwiślański) niższym wzrostem i krótszym okresem wegetacji. Według badań COBO- RU, w latach 1988-1991, najwyższe plony nasion uzyskano z odmiany Nadwiślański (4,64t/ha), następnie kolejno niższe z odmiany Jasny, Bronto, Tom i Dino. W 1990 roku zarejestrowano odmianę bobiku Tibo, która charakteryzuje się szczytowym kwiatostanem i posiada cechę samokończenia wegetacji. W porównaniu z odmianą Nadwiślański odznacza się ona między innymi niższą plennością, większą podatnością na choroby grzybowe, krótszym okresem wegetacji, małą skłonnością do wylęgania i dużą równomiernością dojrzewania. Jest ona szczególnie przydatna do uprawy w warunkach przyrodniczych północno-wschodniej Polski i w rejonach podgórskich. Na Żuławach plonowała lepiej od odmian Dino i Nadwiślański.
Dużą rolę w wykorzystaniu potencjału plonotwórczego roślin odgrywa optymalny stosunek powierzchni liści do powierzchni gleby, którą roślina zajmuje (LAI). Zależy on m. in. od szybkości fotosyntezy netto, zbiorowiska roślin, struktury łanu i od średniego kąta nachylenia liści, dopływu światła, fotooddychania, jak również wewnętrznych i zewnętrznych oporów dyfuzji oraz właściwości genetycznych odmian.
Jednym z czynników mających wpływ na tempo przyrostu masy nadziemnej roślin strączkowych jest duże zróżnicowanie międzygatunkowe i odmianowe masy systemu korzeniowego. Liczni autorzy wykazali, że masa korzeni osiąga największą wielkość podczas kwitnienia, a następnie w okresie od kwitnienia do dojrzałości pełnej obniża się o ponad 40 % na skutek obumierania. Szybkość obumierania korzeni po kwitnieniu decyduje o tempie akumulacji suchej masy w roślinie w okresie wykształcania i dojrzewania nasion.
Dotychczasowe badania nad reakcją bobiku na termin siewu uwzględniały w małym stopniu właściwości genetyczne odmian. Najwięcej doświadczeń na ten temat przeprowadzono z odmianą Nadwiślański. Badania Fordońskiego i Rutkowskiego, przeprowadzone z nowymi konwencjonalnymi odmianami Dino i Stego oraz z odmianą o szczytowym kwiatostanie Tibo, w warunkach produkcyjnych Żuław, wykazały konieczność ich wczesnego siewu.
Duże zróżnicowanie morfologiczne i fizjologiczne nowych odmian bobiku wskazuje na celowość zbadania ich reakcji na opóźniony termin siewu. Ponadto celem pracy było poszukiwanie związku między powierzchnią asymilacyjną liści podczas kwitnienia a plonem nasion.

Rolnictwo, to seria Zeszytów Naukowych ukazująca się do dziś od 1955 r. Artykuły w czasopiśmie poświęcone są tematom z agronomii, ogrodnictwa, łąkarstwa, mechanizacji rolnictwa, technologii żywności, gleboznawstwa oraz hydrologii. Zeszyt 62 zawiera 20 artykułów (oraz ryciny i tabele) wraz ze streszczeniami w języku angielskim. (Polski)
Słowa kluczowe "siew"@pl, "Termin siewu"@pl, "bobik"@pl, "plonowanie roślin"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: artykuł, rozdział
Dyscyplina naukowa: Dziedzina nauk rolniczych / rolnictwo i ogrodnictwo (2018)
Grupa docelowa: naukowcy, studenci, ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Tytuł źródła: Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej we Wrocławiu Nr 254. Rolnictwo LXII
Numeracja: Nr 254, tom LXII
Miejsce wydania: Wrocław
Wydawca: Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu
Czas wydania: 1994
Od strony: 131
Do strony: 143
Język zasobu: Polski
Zasięg czasowy zasobu: 1993
Zasięg geograficzny zasobu: "Polska"
Licencja CC BY-ND 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Ewa Jaworska
Data udostępnienia: 26-07-2019
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Andrzej Kotecki. WPŁYW TERMINU SIEWU NA ROZWÓJ, WIELKOŚĆ POWIERZCHNI ASYMILACYJNEJ LIŚCI I PLONOWANIE DWÓCH FORM BOBIKU. [artykuł, rozdział] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-ND 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

UPRAWA WYKI SIEWNEJ (VICIA SATIVA L.) NA NASIONA W SIEWIE CZYSTYM I WSPÓŁRZĘDNYM

Andrzej Kotecki, artykuł, rozdział, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Dziedzina nauk rolniczych (2018)

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA PLON RZEPAKU W WARUNKACH PRODUKCYJNYCH

Maria Golinowska, artykuł, rozdział, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Dziedzina nauk rolniczych / rolnictwo i ogrodnictwo (2018)

Zobacz więcej