ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://zasobynauki.pl/zasoby/44058

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/44058

Typ zasobu: artykuł, rozdział

WPŁYW TERMINU ZBIORU I SPOSOBU OMŁOTU NA DYNAMIKĘ ZMIAN W DOJRZEWAJĄCYCH ROŚLINACH DWU MORFOTYPÓW GROCHU CZĘŚĆ II. SKŁAD CHEMICZNY ROŚLIN

Widok

Metadane zasobu

Tytuł WPŁYW TERMINU ZBIORU I SPOSOBU OMŁOTU NA DYNAMIKĘ ZMIAN W DOJRZEWAJĄCYCH ROŚLINACH DWU MORFOTYPÓW GROCHU CZĘŚĆ II. SKŁAD CHEMICZNY ROŚLIN
Wariant tytułu: Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej we Wrocławiu Nr 308. Rolnictwo LXIX
Osoby Autorzy: Marcin Kozak, Andrzej Kotecki
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis W latach 1994-1996 badano reakcje dwu odmian grochu (Kama i Rubin) i sposobu omłotu (a - bezpośrednio po skoszeniu i b - po wyschnięciu roślin) na zmiany w składzie chemicznym nasion, strączyn i łodyg od dojrzałości zielonej do pełnej oraz akumulację składników organicznych i mineralnych. Zawartość białka ogółem i tłuszczu surowego w nasionach obniżała się w miarę dojrzewania, a wzrastał udział bezazotowych związków wyciągowych. Poziom popiołu, K i włókna surowego był najwyższy, a wartość energetyczna najniższa w dojrzałości zielonej. W strączynach i łodygach, w miarę dojrzewania nasion, obniżała się zawartość białka ogółem, bezazotowych związków wyciągowych, wartość energetyczna i P, a zwiększała zawartość włókna surowego. W nasionach z 1 rośliny masa białka ogółem, popiołu surowego, P i K stabilizowała się w fazie dojrzałości żółtej, natomiast włókno surowe, bezazotowe związki wyciągowe. Ca i Mg przyrastały do dojrzałości pełnej.
W miarę dojrzewania zwiększał się procentowy udział nasion w gromadzeniu wszystkich badanych składników, a obniżał łodyg. Udział strączyn w akumulacji białka ogółem, bezazotowych związków wyciągowych i P obniżał się, a wzrastał w przypadku Ca, natomiast w stosunku do pozostałych składników nie wykazano zdecydowanego kierunku zmian.

Rolnictwo, to seria Zeszytów Naukowych ukazująca się do dziś od 1955 r. Artykuły w czasopiśmie poświęcone są tematom z agronomii, ogrodnictwa, łąkarstwa, mechanizacji rolnictwa, technologii żywności, gleboznawstwa oraz hydrologii. Zeszyt 69 zawiera 17 artykułów (oraz ryciny i tabele) wraz ze streszczeniami w języku angielskim. (Polski)
Słowa kluczowe "sucha masa"@pl, "omłot"@pl, "Rozwój roślin"@pl, "groch"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: artykuł, rozdział
Dyscyplina naukowa: Dziedzina nauk rolniczych / rolnictwo i ogrodnictwo (2018)
Grupa docelowa: naukowcy, studenci, ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Tytuł źródła: Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej we Wrocławiu Nr 308. Rolnictwo LXIX
Numeracja: Nr 308, tom LXIX
Miejsce wydania: Wrocław
Wydawca: Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu
Czas wydania: 1997
Od strony: 191
Do strony: 208
Język zasobu: Polski
Zasięg czasowy zasobu: 1996
Zasięg geograficzny zasobu: "Polska"
Licencja CC BY-ND 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Ewa Jaworska
Data udostępnienia: 26-07-2019
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Marcin Kozak, Andrzej Kotecki. WPŁYW TERMINU ZBIORU I SPOSOBU OMŁOTU NA DYNAMIKĘ ZMIAN W DOJRZEWAJĄCYCH ROŚLINACH DWU MORFOTYPÓW GROCHU CZĘŚĆ II. SKŁAD CHEMICZNY ROŚLIN. [artykuł, rozdział] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-ND 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

WPŁYW DOLISTNEGO NAWOŻENIA MOLIBDENEM NA PLONOWANIE ODMIAN GROCHU

Andrzej Kotecki, artykuł, rozdział, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Dziedzina nauk rolniczych / rolnictwo i ogrodnictwo (2018)

WPŁYW ILOŚCI WYSIEWU NA ROZWÓJ I PLONOWANIE KILKU ODMIAN GROCHU JADALNEGO

Andrzej Kotecki, artykuł, rozdział, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Dziedzina nauk rolniczych (2018)

Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu Nr 1. Rolnictwo I

Stanisław Kowaliński, Józef Dzieżyc, Włodzimierz Lidtke, Marian Lityński, Zofia Stankiewicz, Elżbieta Małysowa, Tadeusz Kardasz, czasopismo, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk rolniczych (2011)

Dzieje Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Andrzej Kotecki, Tadeusz Szulc, Jakub Tyszkiewicz, książka, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk humanistycznych / historia (2011)

Zobacz więcej