ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://zasobynauki.pl/zasoby/22841

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/22841

Typ zasobu: książka

Zatrzymanie błon płodowych u krów w zależności od przebiegu porodu oraz zastosowania dimeru lizozymu po wyparciu płodu

Widok

Metadane zasobu

Tytuł Zatrzymanie błon płodowych u krów w zależności od przebiegu porodu oraz zastosowania dimeru lizozymu po wyparciu płodu
Osoby Autorzy: Ryszard Mordak
Współtwórcy: Wojciech Zawadzki (Redaktor)
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis Celem pracy naukowej była ocena występowania zatrzymania błon płodowych i jego dalszych skutków w zależności od przebiegu fazy wypierania płodu oraz zastosowania dimeru lizozymu.
Badania przeprowadzono w czterech fermach na terenie Dolnego Śląska wolnych od chorób zakaźnych i inwazyjnych, łącznie u 355 losowo wybranych krów wieloródek, rasy holsztyńsko-fryzyjskiej w wieku 4–7 lat. Krowy były utrzymywane w oddzielonych porodówkach o podobnych warunkach żywieniowych (TMR system) i utrzymania (stanowiska zaopatrzone w wiązania łańcuchowe). Zwierzęta pochodziły ze stad o podobnej wydajności mlecznej, średnio nieco powyżej 8000 litrów za laktację.
Grupę doświadczalną stanowiło 196 krów, które otrzymywały wsparcie – immunokorekcję podczas porodu za pomocą dimeru lizozymu w postaci preparatu Lydium-KLP w ilości 0,01 mg/kg m.c. im., a grupę kontrolną 159 krów, które nie otrzymywały takiego wsparcia. Efektywność takiego wsparcia – immunokorekcji badana była w aspekcie występowania zatrzymania błon płodowych u krów, u których dokonywano pomocy porodowej lub nie.
Dodatkowo, u wybranych zwierząt z grup doświadczalnej i kontrolnej krów, zarówno tych z zatrzymaniem błon płodowych, jak też bez zatrzymania oraz tych, którym udzielano pomocy porodowej lub nie udzielano, były pobierane próbki krwi do analiz morfologicznych w celu oznaczenia liczby erytrocytów, leukocytów, wartości hemoglobiny i hematokrytu oraz analiz biochemicznych dla białka całkowitego, albumin, glukozy, bilirubiny, mocznika, kreatyniny, GOT, GPT, fosforu nieorganicznego, magnezu, wapnia, sodu, potasu, chlorków i haptoglobiny w surowicy krwi w trzecim dniu po wyparciu płodu. Uzyskane wyniki badań laboratoryjnych z poszczególnych podgrup krów porównano statystycznie. Zatrzymanie błon płodowych było związane z istotnie wyższą aktywnością GOT i GPT oraz wyższym stężeniem białka całkowitego haptoglobiny, a także istotnie niższymi stężeniami albumin i kreatyniny badanymi w surowicy krwi u krów w trzeciej dobie po wyparciu płodu niezależnie od tego, czy udzielano im pomocy porodowej. Stwierdzono także, iż iniekcja dimeru lizozymu nie miała wpływu na morfologiczne i biochemiczne wskaźniki krwi pobranej od krów w trzecim dniu po wyparciu płodu.
Zastosowanie zaproponowanej formuły immunomodulacji w relacji do występowania zatrzymania błon płodowych okazało się istotnie korzystne dla wszystkich krów, a szczególnie dla tych, którym udzielano pomocy porodowej. Pomoc porodowa w dużym stopniu sprzyjała powstawaniu przypadków zatrzymania błon płodowych u badanych zwierząt. Pomoc porodowa udzielana krowom nie miała wpływu na ich poziom brakowania, jak też na ich późniejsze wskaźniki rozrodu. Zatrzymanie błon płodowych u krów istotnie wpływało na wzrost poziomu brakowania oraz obniżenie ich późniejszej płodności i wskaźników rozrodu. (Polski)
Uwagi: Monografia zawiera streszczenie w j. angielskim.
7. Książki i czasopisma Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego
Słowa kluczowe "Zapobieganie"@pl, "dimer lizozymu"@pl, "Zatrzymanie łożyska"@pl, "Poród"@pl, "krowy"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: książka
Dyscyplina naukowa: dziedzina nauk weterynaryjnych (2011)
Grupa docelowa: ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Miejsce wydania: Wrocław
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Czas wydania: 2011
Liczba stron: 79
Nazwa serii: Monografie
Numeracja: CXVII
ISBN: 978-83-7717-034-2
Język zasobu: Polski
Zasięg geograficzny zasobu: "Dolny Śląsk"
Identyfikatory: OAI: 13419
Linki zewnętrzne
Licencja CC BY-ND-NC 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Magdalena Kozińska
Data udostępnienia: 30-11-2018
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Ryszard Mordak. Zatrzymanie błon płodowych u krów w zależności od przebiegu porodu oraz zastosowania dimeru lizozymu po wyparciu płodu. [książka] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-ND-NC 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

Przykładowy chromatogram z analizy lotnych kwasów tłuszczowych w płynie żwaczowym krowy – wynik 5

Ewa Pecka-Kiełb, Dorota Miśta, Andrzej Zachwieja, analiza chemiczna, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk weterynaryjnych (2011)

Zobacz więcej