ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://zasobynauki.pl/zasoby/22895

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/22895

Typ zasobu: książka

Antropopresja ekoenergetyczna w procesie zmiany krajobrazu na przykładzie wybranych farm wiatrowych w Polsce

Widok

Metadane zasobu

Tytuł Antropopresja ekoenergetyczna w procesie zmiany krajobrazu na przykładzie wybranych farm wiatrowych w Polsce
Osoby Autorzy: Tomasz Malczyk
Współtwórcy: Krzysztof Pulikowski (Redaktor)
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis Praca przedstawia wyniki badań dotyczących dużych przedsięwzięć ekoenergetycznych, w postaci farm wiatrowych, pod kątem presji jaką wywołują w swoim otoczeniu, ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju, wymiaru i wzajemnych interakcji w środowiskowej transgresji krajobrazu, a na tej podstawie stworzenie modelowego rozwiązania farmy wiatrowej obejmującego aspekt krajobrazowy i środowiskowy, który może być podstawą do opracowania koncepcji możliwych nurtów w projektowaniu farm wiatrowych. Zakres pierwszej części pracy obejmował obszar całej Polski, wyróżniając zwłaszcza podział na trzy strefy: północną, środkową i południową. Część północną stanowiły: Pobrzeże Szczecińskie, Koszalińskie i Gdańskie oraz Pojezierze Pomorskie i Mazurskie. Część środkowa to południowy obszar Pojezierza Pomorskiego i Pojezierze Wielkopolskie. Natomiast część południowa to Przedgórze Sudeckie, Wyżyna Małopolska i Pogórze Środkowobeskidzkie. Badaniami ogólnymi objęto 31 farm wiatrowych zlokalizowanych w 9 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, podkarpackim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, opolskim, podlaskim i wielkopolskim. Zakres badań drugiej części pracy obejmował 6 farm wiatrowych zlokalizowanych w województwach: zachodniopomorskim, łódzkim i opolskim, przy wyborze których wzięto pod uwagę: lokalizację, ukształtowanie terenu, sąsiedztwo zbiornika wodnego, sąsiedztwo innej farmy wiatrowej. Jednocześnie analizowano lokalizację i liczbę miejscowości oraz ekosystemów leśnych, a także ich odległość względem farmy. Zakres trzeciej części pracy obejmował 36 miejscowości z województwa opolskiego (29 miejscowości) i dolnośląskiego (7 miejscowości). Miejscowości te położone są na Obniżeniu Otmuchowskim, w Dolinie Nysy Kłodzkiej, na Równinie Grodkowskiej i Wzgórzach Niemczańsko-Strzelińskich. Badania przeprowadzono na podstawie analiz z obszaru Polski obejmującego 31 farmy wiatrowe, 5 krain geograficznych, 10 regionów, 9 województw, 1228 miejscowości, 1226 km dróg głównych. Uwzględniono lokalizację ponad 120 różnych form ochrony przyrody i ok. 30 zbiorników wodnych, a także poziomy wysokości konstrukcji platformy montażowej elektrowni wiatrowych wynoszące od 10 do 420 m n.p.m. Przeprowadzone w pracy badania wykazały znaczny wpływ zbadanych farm wiatrowych na bliższe i dalsze otoczenie. Wywołują szczególny rodzaj antropopresji ekoenergetycznej, która w aspekcie krajobrazowym generuje nową jakość w podejściu do kształtowania środowiska. Wykonane analizy wskazały na zdecydowane i dynamiczne interakcje pomiędzy farmą wiatrową a jakością krajobrazu. Zaobserwowano zjawisko transgresji krajobrazu, która wkroczyła w obszary mocno powiązane i odpowiedzialne za kształtowanie tożsamości miejsca, środowiska i krajobrazu.
Największa antropopresja ekoenergetyczna występuje na kierunkach: północno-wschodnim, wschodnim, południowo-wschodnim, po wschodniej stronie farmy wiatrowej oraz na kierunkach: północno-zachodnim, zachodnim i południowo-zachodnim po wschodniej stronie farmy wiatrowej. Jest to pochodną najczęstszego położeniu łopat wirnika elektrowni (północ-południe). Wyznaczone pole antropopresji pokrywa się z największą lokalizacją miejscowości i dróg. Mieszkańcy i użytkownicy dróg znajdują się w obszarze antropopresji obejmującej przede wszystkim: efekt stroboskopowy, częstotliwość migotania, odbicie światła, zacienienie, ruch obrotowy łopat w osi wirnika, ruch obrotowy wirnika w osi wieży, wysokość elektrowni, barwę i jej zmianę, oddziaływanie wizualne (estetyka farmy i estetyka środowiska na tle farmy), oddziaływanie zdrowotne (epilepsja), zmianę tożsamości miejsca (w wymiarze jednostki, społeczności, środowiska, krajobrazu, tradycji i wiary).
Wykonane symulacje modelowe wykazały że obszar możliwej widoczności zmniejszył się o 40%, w porównaniu z obszarem widoczności dla farmy Lipniki, który wynosił 83%. Uzyskano poprawę następujących parametrów: zwiększono liczbę terenów zieleni wysokiej o 18%, odległość do najbliżej zabudowy o 100% i odległość do najbliższej zieleni o 12% od farmy wiatrowej. Opracowane graficzne analizy lokalizacji farmy wiatrowej w układzie przestrzenno-środowiskowym wskazały, że istnieje możliwość kompensacji abiotycznych cech farmy wiatrowej. Jednocześnie stworzono kompozycje inżyniersko-krajobrazowe, które celują w prezentację technicznej i zarazem futurystycznej strony elektrowni wiatrowych. (Polski)
Uwagi: Monografia zawiera streszczenie w j. angielskim.
7. Książki i czasopisma Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego
Słowa kluczowe "Krajobraz"@pl, "antropopresja ekoenergetyczna"@pl, "farma wiatrowa"@pl, "środowisko"@pl, "działalność człowieka"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: książka
Dyscyplina naukowa: dziedzina nauk technicznych / inżynieria środowiska (2011)
Grupa docelowa: ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Miejsce wydania: Wrocław
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Czas wydania: 2013
Liczba stron: 208
Nazwa serii: Monografie
Numeracja: CLVIII
ISBN: 978-83-7717-125-7
Język zasobu: Polski
Zasięg geograficzny zasobu: "Polska"@pl
Identyfikatory: OAI: 23688
Linki zewnętrzne
Licencja CC BY-ND-NC 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Magdalena Kozińska
Data udostępnienia: 29-11-2018
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Tomasz Malczyk. Antropopresja ekoenergetyczna w procesie zmiany krajobrazu na przykładzie wybranych farm wiatrowych w Polsce. [książka] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-ND-NC 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

Struktura relacji pomiędzy człowiekiem a parkiem i ogrodem miejskim w procesie rekreacji

Aleksandra Lis, książka, Politechnika Wrocławska, dziedzina nauk rolniczych / ochrona i kształtowanie środowiska (2011)

Assessment of anthropogenic impacts on water bodies in agricultural catchment: monograph

Stanisław Czaban, Włodzimierz Czamara, Alicja Czamara, Wiesław Fiałkiewicz, Ireneusz Kajewski, Marian Mokwa, Elżbieta Nachlik, książka, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk technicznych / inżynieria środowiska (2011)

Architektura Krajobrazu. Studia i prezentacje 3/2012

czasopismo, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk technicznych / architektura i urbanistyka (2011)

Biologiczne metody oceny skażenia środowiska

Teodora Traczewska, książka, Politechnika Wrocławska, dziedzina nauk technicznych / inżynieria środowiska (2011)

Doświadczenie eksperckie - Teresa Sławińska-Ochla

ekspert, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, dziedzina nauk o kulturze fizycznej (2011)

Inżynierowie komfortu z Politechniki Wrocławskiej

Martyna Dziakowicz, audio, Politechnika Wrocławska, Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych (2018)

Zobacz więcej