ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://zasobynauki.pl/zasoby/40974

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/40974

Typ zasobu: artykuł, rozdział

Sieć neuronowa jako analizator sygnału wizyjnego do sterowania robota mobilnego

Widok

Metadane zasobu

Tytuł Sieć neuronowa jako analizator sygnału wizyjnego do sterowania robota mobilnego
Osoby Autorzy: Piotr Szynkarczyk
Partner: Politechnika Wrocławska
Opis Referat zaprezentowany w 1996 roku na V Krajowej Konferencji Robotyki.
W pracy prezentowana jest koncepcja i praktyczna realizacja sterownika robota mobilnego klasy Nornad 200. Sterownik zrealizowany jest w oparciu o sieć fuzzy ARTMAP o architekturze dostosowanej do analizy sygnału wizyjnego. Sieć steruje robotem współpracując z dodatkowym układem kontrolnym skanującym bezpośrednie otoczenie robota z użyciem podczerwonych czujników odległości. Jego głównym zadaniem jest wykrywanie przeszkód na drodze robota. System może służyć do uczenia robota wykonywania takich zadań jak: jazda po wyznaczonym torze, wyszukiwanie w otoczeniu założonych przedmiotów lub markerów, śledzenie za ruchomym obiektem.
W pracy przedstawione jest działanie systemu na przykładzie wykonywania zadania jazdy po wyznaczonym torze. Sygnałem wejściowym sieci neuronowej jest obraz drogi przed robotem uzyskiwany z kamery. Droga jest oznaczona za pomocą dwóch jasnych pasów, pomiędzy którymi robot ma się poruszać. Pasy są ułożone na podłodze laboratorium.
Artykuł przedstawia budowę całego systemu oraz wyniki badań dokumentujące działanie sterownika. Przedstawiony jest zakres odporności sieci na zakłócenia co umożliwia robotowi sprawne poruszanie się po wyznaczonym torze. Pokazana jest pewna zdolność sieci neuronowej do uogólniania wiedzy, co pozwala na prawidłowe sterowanie robotem, jeśli droga po której się porusza jest nieco inna od tej, po której jazdy był uczony. (Polski)
Słowa kluczowe "robot"@pl, "Krajowa Konferencja Robotyki"@pl, "robotyka"@pl, "sieci neuronowe"@pl, "analiza obrazu"@pl, "roboty mobilne"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: artykuł, rozdział
Dyscyplina naukowa: dziedzina nauk technicznych / automatyka i robotyka (2011)
Grupa docelowa: naukowcy, nauczyciele, studenci
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Tytuł źródła: Materiały V Krajowej Konferencji Robotyki: tom 2
Miejsce wydania: Wrocław
Wydawca: Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej
Czas wydania: 1996
Od strony: 68
Do strony: 76
ISSN: 0324-9794
Język zasobu: Polski
Licencja CC BY-SA 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Robert Muszyński
Data udostępnienia: 12-06-2019
Kolekcje Kolekcja Politechniki Wrocławskiej, Kolekcja e-Biblio PWr

Cytowanie

Skopiowano

Piotr Szynkarczyk. Sieć neuronowa jako analizator sygnału wizyjnego do sterowania robota mobilnego. [artykuł, rozdział] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-SA 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

Algebraiczny warunek automatycznego generowania planów uniwersalnych

Ireneusz Sierocki, artykuł, rozdział, Politechnika Wrocławska, dziedzina nauk technicznych / automatyka i robotyka (2011)

Wizyjny system lokalizacji z estymatorem prędkości i przyspieszeń dla robota mobilnego

Marcin Kiełczewski, Dariusz Pazderski, Krzysztof Kozłowski, artykuł, rozdział, Politechnika Wrocławska, dziedzina nauk technicznych / automatyka i robotyka (2011)

Optymalne konfiguracje manipulatorów drzewiastych

Krystian Turczyn, Ignacy Dulęba, artykuł, rozdział, Politechnika Wrocławska, dziedzina nauk technicznych / automatyka i robotyka (2011)

Stanowisko rozpoznawania biosygnałów oparte na komercyjnym systemie akwizycji danych

Michał Błędowski, Andrzej Wołczowski, artykuł, rozdział, Politechnika Wrocławska, dziedzina nauk technicznych / automatyka i robotyka (2011)

Sterownik chwytaka trójpalczastego

Dawid Seredyński, Konrad Banachowicz, Tomasz Winiarski, Cezary Zieliński, artykuł, rozdział, Politechnika Wrocławska, dziedzina nauk technicznych / automatyka i robotyka (2011)

Zobacz więcej