ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://zasobynauki.pl/zasoby/44286

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/44286

Typ zasobu: artykuł, rozdział

WPŁYW PRZEDPLONU I ILOŚCI WYSIEWU NA DYNAMIKĘ GROMADZENIA SUCHEJ MASY ORAZ MAKROELEMENTÓW U RÓŻNYCH MORFOTYPÓW GROCHU

Widok

Metadane zasobu

Tytuł WPŁYW PRZEDPLONU I ILOŚCI WYSIEWU NA DYNAMIKĘ GROMADZENIA SUCHEJ MASY ORAZ MAKROELEMENTÓW U RÓŻNYCH MORFOTYPÓW GROCHU
Wariant tytułu: Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej we Wrocławiu Nr 303. Rolnictwo LXVIII
Osoby Autorzy: Andrzej Kotecki, Marcin Kozak, Aleksandra Steinhoff-Wrześniewska
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis W latach 1992-1994 w Pawłowicach k. Wrocławia badano wpływ ilości przyoranych w przedplonie (jęczmień jary) resztek pożniwnych na rozwój i plonowanie odmian grochu. Doświadczenie założono w układzie „split-plot” z trzema czynnikami zmiennymi. Czynnikiem I był przed- plon - jęczmień jary (odmiana Rudzik) uprawiany w latach 1992 i 1993. Obiektami badanymi były: 1 - przyorane resztki pożniwne, 2 - przyorane resztki pożniwne ze słomą. Czynnik II stanowiły dwie odmiany grochu (Opal i Fidelia), uprawiane w latach 1993 i 1994. Czynnikiem III były ilości wysiewu grochu: 75, 100 i 125 nasion na 1 m2.
Przedplon nie miał wyraźnego wpływu na kształtowanie się masy nadziemnej, korzeni oraz zawartości makroelementów u grochu. Wysokość roślin i nadziemna masa grochu przyrastała do dojrzałości żółtej, natomiast masa korzeni - do początku kwitnienia, a następnie obniżała się. W fazie 3-4 liści masa korzeni odmiany Opal była większa niż Fidelia, a od początku kwitnienia było odwrotnie. Nie wykazano istotnego wpływu odmian na kształtowanie się nadziemnej masy grochu w fazie 3-4 liści, natomiast w początku kwitnienia i w dojrzałości żółtej sucha masa odmiany Fidelia, w porównaniu z Opal, była większa odpowiednio o 63% i 25%. Od początku kwitnienia masa korzeni i nadziemnej części roślin obniżała się pod wpływem wzrastającego zagęszczenia.
W miarę rozwoju roślin zawartość N, P i Mg w części nadziemnej i P w korzeniach obniżała się, a Ca w korzeniach wzrastała. W początku kwitnienia stwierdzono największą ilość nagromadzonego K i Mg w korzeniach oraz Ca w nadziemnej części rośliny. W odniesieniu do K w nadziemnej części rośliny i N, w korzeniach wykazano różnice odmianowe w akumulacji ww. pierwiastków.

Rolnictwo, to seria Zeszytów Naukowych ukazująca się do dziś od 1955 r. Artykuły w czasopiśmie poświęcone są tematom z agronomii, ogrodnictwa, łąkarstwa, mechanizacji rolnictwa, technologii żywności, gleboznawstwa oraz hydrologii. Zeszyt 68 zawiera 20 artykułów (oraz ryciny i tabele) wraz ze streszczeniami w języku angielskim. (Polski)
Słowa kluczowe "Ilość wysiewu"@pl, "przedplon"@pl, "sucha masa"@pl, "groch"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: artykuł, rozdział
Dyscyplina naukowa: Dziedzina nauk rolniczych / rolnictwo i ogrodnictwo (2018)
Grupa docelowa: naukowcy, studenci, ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Tytuł źródła: Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej we Wrocławiu Nr 303. Rolnictwo LXVIII
Numeracja: Nr 303, tom LXVIII
Miejsce wydania: Wrocław
Wydawca: Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu
Czas wydania: 1996
Od strony: 211
Do strony: 222
Język zasobu: Polski
Zasięg czasowy zasobu: 1995
Zasięg geograficzny zasobu: "Polska"
Licencja CC BY-ND 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Ewa Jaworska
Data udostępnienia: 26-07-2019
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Andrzej Kotecki, Marcin Kozak, Aleksandra Steinhoff-Wrześniewska. WPŁYW PRZEDPLONU I ILOŚCI WYSIEWU NA DYNAMIKĘ GROMADZENIA SUCHEJ MASY ORAZ MAKROELEMENTÓW U RÓŻNYCH MORFOTYPÓW GROCHU. [artykuł, rozdział] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-ND 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

WPŁYW DOLISTNEGO NAWOŻENIA MOLIBDENEM NA PLONOWANIE ODMIAN GROCHU

Andrzej Kotecki, artykuł, rozdział, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Dziedzina nauk rolniczych / rolnictwo i ogrodnictwo (2018)

WPŁYW ILOŚCI WYSIEWU NA ROZWÓJ I PLONOWANIE KILKU ODMIAN GROCHU JADALNEGO

Andrzej Kotecki, artykuł, rozdział, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Dziedzina nauk rolniczych (2018)

Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu Nr 1. Rolnictwo I

Stanisław Kowaliński, Józef Dzieżyc, Włodzimierz Lidtke, Marian Lityński, Zofia Stankiewicz, Elżbieta Małysowa, Tadeusz Kardasz, czasopismo, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk rolniczych (2011)

Dzieje Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Andrzej Kotecki, Tadeusz Szulc, Jakub Tyszkiewicz, książka, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk humanistycznych / historia (2011)

Zobacz więcej